Svět pod hlavou měl

24. září 2017 v 11:14 | Píšťalka

Minulý rok jsem často slýchala (převážně kladné) reakce na český seriál Svět pod hlavou. Jelikož nemáme (zapojenou) televizi, nebyla jsem napjatá spolu s ostatními a seriál jsem začala sledovat až minulý týden, kdy jsem ho objevila na Youtube. Recenze na filmy a seriály nepíšu (většinou se mi líbí jen pohádky), takže se předem omlouvám těm, kteří ví, jak na to.
Po shlédnutí prvního dílu jsem byla šokovaná rolí, kterou dostal Ivan Trojan. Vůbec mi tam neseděl - a proč proboha mlátil všechny ty lidi?! Následně jsem se kolegyně ptala, zda bylo socialistické Československo zemí bez práva. Přecejen je mi pouhých 26 let, o socialismu vím jen to, co jsem se dozvěděla od své mámy (která socialismus z duše nenávidí) a z retro seriálů typu Vyprávěj. Myslím si, že plno lidí se po prvním dílu přestalo dívat. Já Světu pod hlavou postupně propadla. Na konci jsem měla pocit, že někdo, kdo ví, co se mi líbí, natočil seriál pro mě.
  1. Doba normalizace pro mě vždycky byla velice přitažlivá. Na jednu stranu se to všechno odehrávalo nedávno, na druhou stranu o ní lidé málokdy mluví konkrétně (když pominu evergreenové hlášky typu "fronty na banány") a někteří vyloženě neradi. Nový poznatek? Normalizace byla hnusnější, než jsem si myslela, topila se v šedi a nedalo se s tím nic dělat! Líbilo se mi, že v tomto seriálu, na rozdíl od První republiky, je děj těsně spjat s érou, ve které se odehrává. Tvůrci se navíc nebáli ukázat "to špatné" - a k tomu bych řekla už jen následující: Obávám se, že to tak bylo.
  2. Cestování časem spolu s halucinacemi, ale nijak přehnaně - vyvolávalo to ve mně stejné pocity jako symbolistické obrazy. Hnala mě dál ta mírně nadpřirozená zápletka, kerá slibovala nezodpovězené otázky. My Češi to máme rádi, ale ne každý je tomu otevřený. Chválím odvahu netočit pro lidi, kteří nejsou ochotni přijmout fakt, že všechno se vysvětlit nedá (vždyť to ani není to nutné).
  3. Hlavní hrdina Filip Marvan, to je ten typ, co by mě velmi snadno sbalil: čestný - cynický - trochu trouba - ale chytrý (takže jako ten můj chytrý trouba ;-)). Václav Neužil ho hrál výborně. Herecké výkony moc hodnotit neumím, ale myslím si, že jeho tvář vždycky ukazovala to, co měla. Když už jsem přešla do osobní roviny, moje máma má kazetu Jany Kratochvílové, a tak hlavní píseň V stínu kapradiny velice dobře znám =). Rovněž liberecký kulturák potěšil!
Četla jsem na internetu pár recenzí. Souhlasím s tím, že dialogy byly občas trochu šroubované, ale myslím si, že ledacos pochopím, až seriál zkouknu podruhé (a to rozhodně udělám). Všimla jsem si i některých trapných situací, uvědomovala jsem si i to, že by hlavního hrdinu prohlásili za špiona nejpozději v pátém díle, ale přišel tam z roku 2016(!) a dělo se to přece jen v jeho hlavě (i když ne tak docela), odpusťme mu to. A ten konec, který tak úplně neodpověděl na otázku, zda Filip Marvan skutečně byl "na exkurzi" v roce 1982? Ten na tom byl nejlepší...
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama