Proč děláme mizernou práci za mizerné peníze

3. července 2017 v 17:44 | Píšťalka

Jistě jste ve zprávách zaregistrovali navýšení platů některých státních zaměstnanců zhruba o deset procent. Je to velká sláva, ve skutečnosti však ne až tak velká, jak si možná myslíte. Moje kamarádka Dáša končila obchodní akademii s čtyřkou a několika trojkami, poté chodila asi rok na vysokou školu v Německu. Její nástupní plat činil 25 tisíc Kč. Já pět let studovala na dvou výborných univerzitách, abych v muzeu o několik let později dostala nástupní plat o 7 a půl tisíc nižší. Mohli byste namítnout, že jsem mohla udělat to samé. Proč to tedy dělám? My všichni v muzeích, galeriích a knihovnách? Od osmi do půl páté plníme plány na 300 %, protože lidí v kulturních institucích často není dost, zato administrativy stále více a více. Píšeme vědecké články a zároveň jsme profesionálními stěhováky, což nedává smysl... Já vypozorovala následující důvody:
  1. Chceme dělat, co nás baví. - Do této kategorie spadám já. Když milujete starý nábytek, či staré knihy, nebo staré krajky, v muzejních depozitářích jste jako v ráji. Alespoň zpočátku, pak si na to zvyknete, i když úžasu nad některými skvosty se asi nevyhne ani člověk s celoživotní praxí. Práce v kulturní instituci vás rovněž zavede na zajímavá místa, třeba na obrovskou zahraniční výstavu v době, kdy se instalují exponáty, a tak vše vidíte mnohem dříve než ostatní a občas ještě předtím, než je daný poklad uložen za sklo vitríny.
  2. Máme rádi lidi, se kterými pracujeme. - Některé své kolegy mám hodně ráda, jiné méně, ale vesměs je to tak. Moji kolegové mají stejné zájmy, jsou přátelští a většina z nich nepletichaří, protože beztak není o co stát. Přítomni jsou ale samozřejmě i lidé ze třetí skupiny, kteří:
  3. Touží po rychlém kariérním postupu, o který vzhledem k výši platů v instituci není nouze (a v komerční sféře by je zadupali ti schopnější). - Nikdo nechce za ty peníze být vedoucím. A kdo chce být vedoucím za ty peníze, cestu na vrchol si najde celkem snadno. A když jste tam nahoře, brzy zjistíte, kam sáhnout pro peníze.
Pak je tu ještě skupina lidí, kteří jsou na svém místě jednoduše zvyklí, i oni však alespoň chvíli spadali do některé ze škatulek. Pořád je to ale hlavně o lásce (třeba o lásce k historií) a o touze (i když se jedná třeba o touhu po moci)...
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama